HON Mod HLPLTBL72BASE Conference Table Base - Finish: Slate Teak - 1 Each
Category Bases & Legs
Item Code: HONTBL72BSELS1
Category Bases & Legs
Manufacturer The HON Company
Description
Conference Table Slab Base is part of the Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. Contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Metal-to-metal fastening system allows precise assembly. Add this slab base to a 72" wide x 36" deep Mod Conference Rectangular Tabletop (sold separately) to create a complete table that seats up to six. Finished table height is 29" to match Mod desk heights. Durable, Slate Teak laminate is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. Leveling glides compensate for uneven floors. Slab base measures 23-1/4" wide x 40" long x 28" high.
More from the Manufacturer
Specifications
UNSPSC Code
Weight
48lb
Height
23.23in
Width
28in
Length
39.5in
Catalog Page Number
F46
Brand
HON
Brand Name
HON
Category
Bases & Legs
Color Family
Brown
Country of Origin
United States
Features
Scratch Resistant
Manufacturer
The HON Company
Manufacturer Part Number
HONTBL72BSELS1
Manufacturer Website Address
http://www.hon.com
Packaged Quantity
1 each
Product Color/Finish
Slate Teak
Product Line
Mod
Product Model
HLPLTBL72BASE
Product Name
Mod HLPLTBL72BASE Conference Table Base
Product Type
Conference Table Base
Compare
Item Code: HONTBL72BSELS1
Manufacturer The HON Company
Description
More from the Manufacturer
Specifications
UNSPSC Code
Weight
48lb
Height
23.23in
Width
28in
Length
39.5in