HON Mod HLPLTBL42RND Conference Table Top - Round - 42" Diameter - Finish: Traditional Mahogany - 1 Each
Item Code: HONTBL42RNDLT1
Manufacturer The HON Company
Description
Conference tabletop is part of the Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. Contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Metal-to-metal fastening system allows precise assembly. This 42" diameter round top can be added to a Mod Conference Table X-base (sold separately) to create a complete table that seats up to four people. Finished table height is 29" to match Mod desk heights. Durable, Traditional Mahogany laminate on the 1" thick top is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant.
More from the Manufacturer
Specifications
UNSPSC Code
Weight
50.4lb
Height
1in
Width
42in
Length
42in
Catalog Page Number
F46
Brand
HON
Brand Name
HON
Category
Conference Tables
Color Family
Brown
Country of Origin
United States
Diameter
42"
Dimensions
42" Diameter
Features
Scratch Resistant
Manufacturer
The HON Company
Manufacturer Part Number
HONTBL42RNDLT1
Manufacturer Website Address
http://www.hon.com
Packaged Quantity
1 each
Product Color/Finish
Traditional Mahogany
Product Line
Mod
Product Model
HLPLTBL42RND
Product Name
Mod HLPLTBL42RND Conference Table Top
Product Type
Conference Table Top
Shape
Round
Compare
Item Code: HONTBL42RNDLT1
Manufacturer The HON Company
Description
More from the Manufacturer
Specifications
UNSPSC Code
Weight
50.4lb
Height
1in
Width
42in
Length
42in
Catalog Page Number
F46
Brand
Brand Name
Category
Conference Tables
Color Family
Brown
Country of Origin
United States
Diameter
42"
Dimensions
42" Diameter