HON Mod HLPLTBL42BASE Conference Table Base - Finish: Traditional Mahogany - 1 Each
Category Bases & Legs
Item Code: HONTBL42BASELT1
Category Bases & Legs
Manufacturer The HON Company
Description
Conference Table X-base is part of the Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. Contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Metal-to-metal fastening system allows precise assembly. Add this X-base to a 42" diameter Mod Conference Tabletop (sold separately) to create a complete table that seats up to four people. Finished table height is 29" to match Mod desk heights. Durable, Traditional Mahogany laminate is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. Leveling glides compensate for uneven floors. Footprint measures 27-5/8" in diameter.
More from the Manufacturer
Specifications
UNSPSC Code
Weight
41.5lb
Height
27.48in
Width
27.48in
Length
28in
Catalog Page Number
F46
Brand
HON
Brand Name
HON
Category
Bases & Legs
Color Family
Brown
Country of Origin
United States
Features
Scratch Resistant
Manufacturer
The HON Company
Manufacturer Part Number
HONTBL42BASELT1
Manufacturer Website Address
http://www.hon.com
Packaged Quantity
1 each
Product Color/Finish
Traditional Mahogany
Product Line
Mod
Product Model
HLPLTBL42BASE
Product Name
Mod HLPLTBL42BASE Conference Table Base
Product Type
Conference Table Base
Compare
Item Code: HONTBL42BASELT1
Manufacturer The HON Company
Description
More from the Manufacturer
Specifications
UNSPSC Code
Weight
41.5lb
Height
27.48in
Width
27.48in
Length
28in